Většina z nás se naučila používat počítače a chytré telefony samoukem. Postupem času jsme pochopili, jak používat stále složitější aplikace a programy, a mnoho akcí, které provádíme s elektronickými zařízeními, se stalo téměř automatickými gesty. To však vedlo ke zrodu některých Městské legendy a falešné mýty o technice ne vždy odpovídají realitě. Jsou některé akce, o kterých jsme přesvědčeni každý den zrychlit počítač nebo zlepšit zabezpečení počítače které ale ve skutečnosti nemají žádný účinek.
Představme si např restartování systému, kterou mnozí považují za všelék na každé zlo, které postihuje počítače, chytré telefony a jakékoli další elektronické zařízení, které máme doma (jako je například router Wi-Fi). Realita je taková, že restart umožňuje vyřešit některé poruchy zařízení – možná způsobené závadou -, ale v případě pomalého počítače nebo smartphonu nedělá nic. V takových případech bude nutné provést další akce, které vám umožní obnovit IT zdroje a zrychlit váš počítač nebo smartphone.
Restartování počítače nebo smartphonu je jen jedním z mnoha příkladů městských legend spojených se světem špičkových technologií. Pojďme se společně podívat, jaké jsou ty ostatní
Při nabíjení používejte svůj smartphone
Několikrát jsme slyšeli nebo nám bylo řečeno: nikdy nepoužívejte telefon, když se nabíjí, protože zařízení mohl by se nadměrně zahřát a dokonce explodovat. Toto je falešný mýtus, kterému by se nemělo věřit. Při nabíjení lze telefon bezpečně používat. Může být nedoporučované používat aplikace nebo hry, které vyžadují velmi vysoký výkon, nebo se vyhýbat natáčení velmi dlouhých videí, protože to bude dále zatěžovat zařízení a způsobovat přehřívání, aniž by však došlo k dalšímu poškození. Především, pokud se bojíte možného výbuchu doplněného hořící baterií, nemusíte se obávat: není to případ, který byste měli brát v úvahu.
Aplikace pro čištění telefonu
Když aplikaci zavřeme, mnoho jejích procesů zůstává aktivních a běží a spotřebovává baterii. Proto nás vždy mají k odstranění aktivních zdrojů těchto aplikací doporučujeme použít aplikaci třetí strany a zabránit jejich automatické reaktivaci. I to je částečně falešný mýtus, který je třeba vyvrátit. Některé aplikace musí zůstat aktivní na pozadí, aby správně fungovaly. Vezměme si například a Whatsapp: pokud bychom aplikaci neustále zavírali bez možnosti zprovoznit ji na pozadí, měli bychom problémy s přijímáním upozornění (nebo bychom je pravděpodobně neobdrželi vůbec). Aby se předešlo těmto problémům, démon aplikace by se neustále spouštěla, což by způsobilo a vyšší spotřeba baterie. Pokud chceme eliminovat procesy na pozadí, je vhodnější použít režim úspory baterie integrovaný v našem telefonu. Tam funkce úspory energie deaktivuje všechny typy synchronizace aplikací a zastaví restartování většiny procesů na pozadí.
Čím více RAM, tím rychlejší PC
Čím více RAM má náš počítač, tím větší je výkon zařízení. I toto je falešný mýtus, který je třeba vyvrátit. RAM, vysvětleno velmi zjednodušeně, není nic jiného než dočasný úložný prostor, ve kterém sídlí aktuálně aktivní programy. Čím více RAM má naše PC, tím větší množství aplikací můžeme otevřít současně. Rozdíl ve výkonu PC často není způsoben velikostí místa v RAM (podle různých studií jsou rozdíly nad 4GB minimální), ale kvalitou naší RAM. Například pokud se jedná o DDR3 nebo DDR4. Čím rychlejší RAM, tím rychlejší bude naše PC: v tomto případě je důležitá kvalita a ne kvantita. Situace se změní, pokud použijeme různé programy pro úpravu fotografií a videa nebo jiné aplikace, které vyžadují velké využití paměti RAM.
Antivir může stačit
Většina uživatelů je přesvědčena, že instalací antiviru chrání svá data před rukama hackerů. Ve skutečnosti tomu tak není. Antiviry mohou být k ničemu proti hrozbě zero-day, tedy malware schopný zneužít dosud nenalezenou chybu. Také antiviry proti technikám sociálního inženýrství mohou udělat jen málo. Tedy strategie, které počítačoví zločinci používají, aby nás oklamali online a ukradli důvěrné informace.
Funkce Empty Trash odstraní soubory
Omylem jsme umístili dokument do koše a poté jej vysypali. Tento soubor je nyní navždy ztracen. To je také falešný mýtus, kterému by se nemělo věřit. V systému Windows, ale také ve většině ostatních počítačových operačních systémů, jakmile vyprázdníte koš, budou všechny soubory označeny jako smazané. Ale ve skutečnosti jsou stále na zařízení. To znamená, že je lze obnovit. Nejjednodušší způsob je použít aplikaci jako Recuva.
Inkognito režim nás dělá na internetu „neviditelnými“.
Mnoho uživatelů si myslí, že anonymní prohlížení zlepšuje jejich soukromí. Ve skutečnosti tomu tak není. Všechna vyhledávání prováděná v soukromém režimu se neukládají do našeho prohlížeče, ale ve skutečnosti je zaznamenává náš poskytovatel sítě a řídicí centrum sítě (pokud jsme ve škole, na univerzitě nebo v kanceláři). Webové stránky mohou také uložit náš přístup, stejně jako některé aplikace a sociální sítě, jako je například Facebook. Nejbezpečnějším nástrojem pro online soukromí zůstává VPN.
Od společnosti Cultur-e