Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

The Ultimate Website Design Questionnaire (s PDF šablonou)

The Ultimate Website Design Questionnaire (s PDF šablonou)

Dotazník o designu webových stránek je průzkum, který předáváte svým klientům zabývajícím se tvorbou webových stránek, abyste se dozvěděli, co přesně od svých nových stránek chtějí.

Dotazník vám pomůže pochopit očekávání a preference vašeho klienta, pokud jde o design webových stránek. Zároveň vám dotazník také poskytne lepší obrázek o rozpočtu vašeho klienta, časové ose a dalších důležitých faktorech, které musíte mít na paměti.

Hledáte dotazník pro návrh webových stránek, který byste použili? Jste na správném místě. V tomto příspěvku na blogu sdílíme náš konečný dotazník pro webový design a navíc šablonu PDF, kterou si můžete zdarma stáhnout a použít.

Proč používat dotazník o designu webových stránek?

Chcete být 100% sladěni a na stejné stránce jako váš klient. To připravuje cestu k úspěšnému projektu a minimalizuje možnost nedorozumění.

Některé důležité věci, které je třeba ve svém dotazníku pro návrh webu objasnit, zahrnují časovou osu, rozsah projektu a vzhled a dojem, který váš klient hledá. Jako webdesignér pravděpodobně žonglujete s více projekty najednou a rozhodně se nechcete zavázat k nějakému projektu a pak si uvědomit, že váš klient očekává dobu obratu řekněme dva dny.

Totéž platí pro rozsah projektu. Pokud předem neobjasníte skutečné výstupy, váš klient může vyvolat další položky, stránky nebo funkce, kdykoli mluvíte o projektu, a vy můžete skončit s dvojnásobným množstvím práce, aniž byste mohli klientovi účtovat další poplatky. .

To je místo, kde přichází na řadu dotazník pro webový design – dotazník můžete použít k podrobnějším podrobnostem a přesně je určit co je to, co vaši klienti chtějí.

Dotazník ohledně designu webových stránek

Pro lepší pochopení požadavků vašich klientů doporučujeme následující otázky:

   1. Čím se vaše společnost zabývá?
   2. Kdo je vaše cílové publikum?
   3. Jaký je váš jedinečný návrh prodeje (USP)?
   4. Chcete vylepšit stávající web nebo vytvořit web od začátku?
   5. Chcete, aby byl váš web optimalizován pro SEO? Máte seznam klíčových slov, na která byste chtěli cílit?
   6. Jaká je adresa URL vašeho stávajícího webu (pokud existuje)? Co se vám líbí a nelíbí na vašem stávajícím webu?
   7. Jaká je adresa URL 2–3 referenčních webových stránek, které se vám líbí? Co se vám na těchto stránkách líbí?
   8. Víte, jakou platformu chcete pro svůj web používat?
   9. Jaké stránky na svém webu potřebujete?
   10. Jaké funkce na svém webu potřebujete?
   11. Jaký je základní cíl vašeho webu?
   12. Máte připravený obsah pro váš web?
   13. Má vaše společnost knihu značek zahrnující věci jako barvy a písma?
   14. Kdy byste chtěli spustit svůj nový web?
   15. Jaký je váš rozpočet na web?
   16. Potřebujete pomoci s aktualizací a údržbou vašeho webu?
   17. Potřebujete pomoci s blogováním a content marketingem?

Proč je každá otázka důležitá

Čtěte dále a zjistěte více o tom, co z každé otázky získáte.

Čím se vaše společnost zabývá?

V této otázce přimějte svého klienta, aby se podělil o své produkty a služby a svůj obchodní model. Pokud mají více produktových řad nebo poskytují více služeb, ujistěte se, že rozumíte každému produktu/službě a jak fungují.

Pokud váš klient provozuje startup nebo místní firmu a chce, aby jeho „příběh“ byl na webu zvýrazněn, zeptejte se také na jeho motivaci pro založení společnosti a přimějte ho, aby vás provedl svou cestou. Zde se také můžete zeptat na jejich vizi, poslání a firemní hodnoty.

Nakonec požádejte klienta, aby zaslal všechny základní informace o své společnosti, včetně obchodního názvu, adresy, telefonních čísel a e-mailových adres.

Zdroj obrázku.

Tyto informace použijete na určitých stránkách a částech webu, jako je například stránka Kontaktujte nás.

Kdo je vaše cílové publikum?

Cílem jakékoli webové stránky je převést své publikum, a aby k tomu došlo, musí být web relevantní a cílený na uvedené publikum. S ohledem na to přimějte svého klienta, aby vám řekl více o své cílové skupině a ideálním zákazníkovi.

Kromě základních demografických údajů o zákaznících, jako je věk, pohlaví, místo, se zeptejte na zákaznickou pracovní pozici, odvětví, ve kterém působí, velikost společnosti, ve které pracují, jejich senioritu ve společnosti a další. Je také dobré se zeptat, zda je ideální zákazník vašeho klienta odborníkem na produkt/řešení, které vaše společnost nabízí, nebo zda je v řešení relativně nováčkem a je třeba ho vzdělávat/vychovávat.

Číst:  Ochrana citlivých informací: Zabezpečení dat prostřednictvím zabezpečeného převodu PDF

Jaký je váš jedinečný návrh prodeje (USP)?

USP je definován jako „faktor nebo úvaha prezentovaná jako důvod, proč se jeden produkt nebo služba liší od konkurence a je lepší. Jednoduše řečeno, je to faktor, který odlišuje vašeho klienta od jeho konkurentů.

Zvýraznění USP vašeho klienta na jeho webu poslouží k tomu, aby byl jeho web působivější, a to může zvýšit jeho míru konverze. Nabízí váš klient lepší služby než jejich konkurence? Nabízejí širší škálu produktů, nebo mají jejich produkty záruku vrácení peněz? Ať už je prodejní argument vašeho klienta jakýkoli, ujistěte se, že jej využíváte v jeho prospěch.

Chcete vylepšit stávající web nebo vytvořit web od začátku?

To je poměrně jednoduché – zde si ujasňujete, zda chce váš klient aktualizovat své stávající webové stránky, nebo vytvořit zcela nové webové stránky.

Zdroj obrázku.

Pokud chce váš klient pouze aktualizovat své stávající stránky, pak víte, že pro něj nebudete muset kupovat název domény, získávat pro něj hosting atd. Pokud však chce vytvořit nový web od začátku, zeptejte se, zda již mají název domény, který mají používat, nebo zda chtějí, abyste se o to postarali. Totéž platí pro hosting – musíte vědět, zda si váš klient již koupil svůj vlastní hostingový plán, nebo zda chce, abyste mu dělali čest.

Chcete, aby byl váš web SEO optimalizován? Máte seznam klíčových slov, na která byste chtěli cílit?

V dnešní době je klíčové najít online a pro webové stránky je důležité, aby našly své SEO. Pokud váš klient řekne, že chce, aby byl jeho web optimalizován pro SEO, ale neví, kde začít, budete to vy, kdo provede průzkum klíčových slov a doporučí mu seznam klíčových slov, na která by se měl zaměřit.

Zdroj obrázku.

Pokud se nejedná o vaši odbornou oblast, můžete tento konkrétní úkol zadat také nezávislému dodavateli – nezapomeňte odpovídajícím způsobem zvýšit svou cenovou nabídku, abyste mohli pokrýt své hotové náklady.

PS: Chci zhodnotit své vlastní a zjistit, zda je dostatečně optimalizován pro SEO? Můžete spustit bezplatnou zprávu o auditu SEO na Ahrefs.com.

Jaká je adresa URL vašeho stávajícího webu (pokud existuje)? Co se vám líbí a nelíbí na vašem stávajícím webu?

Tato otázka pomáhá odhalit preference vašeho klienta, takže se můžete vyhnout designovým prvkům, které se jim zrovna nelíbí. Čím konkrétnější bude váš klient v této sekci, tím lépe.

Pokud vám například váš klient řekne, že jeho web je „zastaralý“ a „není uživatelsky přívětivý“, povzbuďte ho, aby byl konkrétnější, a požádejte ho, aby sdílel konkrétní sekce, které nejsou uživatelsky přívětivé. Pokud váš klient říká, že design jeho webových stránek nevypadá dostatečně moderně, upozorněte ho na různé designové prvky a zeptejte se ho, co se mu nelíbí – barevné schéma, navigační panel nebo něco jiného?

Jaká je adresa URL 2–3 referenčních webových stránek, které se vám líbí? Co se vám na těchto stránkách líbí?

Nyní, když víte, co se vašemu klientovi nelíbí, požádejte klienta, aby se podělil o několik příkladů stránek, které se mu líbí, abyste měli jasnější představu o tom, co chtějí. Mohou to být konkurenční stránky nebo to mohou být stránky podniků, které působí v úplně jiných odvětvích.

Opět požádejte, aby zde byli co nejkonkrétnější, a jemně na své klienty přitiskněte, aby upřesnili, pokud prostě řeknou, že mají rádi weby, které jsou řekněme „barevné“. Pamatujte, že slova jsou subjektivní a něčí představa „barevného“ se může výrazně lišit od představ někoho jiného. Pokud web vašeho klienta zahrnuje specializované stránky (například stránky produktů nebo ukázkové stránky), požádejte je, aby sdíleli příklady relevantních stránek, které se jim také líbí.

Víte, jakou platformu chcete pro svůj web používat?

Místo toho, abyste předpokládali, že váš klient chce web poháněný WordPressem, zeptejte se ho, zda má nějaké konkrétní preference. Standardní možnosti zahrnují čisté HTML, WordPress a další existující tvůrce webových stránek (Shopify, Wix, Weebly, Squarespace). Váš klient nemusí být obeznámen se všemi těmito možnostmi, proto mu řekněte více o každé možnosti a projděte si s nimi klady a zápory. Nezapomeňte zmínit, že čistě HTML stránky se těžko upravují/aktualizují, pokud váš klient (nebo někdo z jeho týmu) nemá znalosti HTML!

Jaké stránky na svém webu potřebujete?

Pokud je to možné, požádejte svého klienta, aby přišel s mapou webu, která ukáže, jak chtějí, aby jejich různé stránky byly strukturovány a rozvrženy. To vám pomůže pochopit rozsah projektu a uzamknout výstupy. Pokud vytváříte základní, prostý web, standardní stránky zahrnují:

 • Domovská stránka
 • Stránka O nás
 • Stránka Kontaktujte nás
 • Stránka T&C

V závislosti na tom, v jakém odvětví se váš klient pohybuje, může potřebovat specializované stránky. Tyto zahrnují:

 • Produktové stránky
 • Přepravní stránky
 • Cenové stránky
 • Ukázkové stránky produktu
 • Stránky rezervace/plánování
 • Přihlašovací stránky (pro členské stránky)

Jaké funkce na svém webu potřebujete?

Stejně jako předchozí otázka vám to také pomůže pochopit rozsah projektu a potvrdit výsledky. Ve skutečnosti bychom řekli, že je ještě důležitější vymezit funkce, které chce váš klient na svém webu, protože budete muset vymyslet způsob, jak dodat konkrétní funkce, které požadují.

Číst:  Co je ekologické inženýrství?

Zdroj obrázku.

Ve většině případů můžete jednoduše nainstalovat plugin WordPress, aplikaci Shopify nebo podobný widget, ale tyto aplikace nejsou vždy zdarma a ty prémiové mohou být pěkně drahé.

Můžete buď diskutovat o nákladech se svým zákazníkem a ujistit se, že jsou v pořádku s pokrytím měsíčního předplatného, ​​nebo zahrnout náklady na aplikace a pluginy do ceny projektu, aby váš klient nemusel vyplácet peníze navíc.

Pokud však nemůžete najít aplikaci nebo plugin, který by vyhovoval potřebám vašeho klienta, budete muset požádat někoho, kdo vám je sestaví na míru. To vnáší do projektu větší složitost; budete muset hledat dodavatele, který se toho ujme, a ujistit se, že dokáže dodat v dohodnutém termínu.

Některé funkce, které mohou vaši klienti požadovat, zahrnují:

 • Vyhledávání
 • formuláře
 • Mapy
 • Portfolio / galerie
 • Tlačítka sociálních médií
 • Tlačítka click-to-call
 • Online objednávání
 • Cenové tabulky
 • Živý chat
 • Chatboti

Jaký je základní cíl vašeho webu?

Základní cíl webových stránek vašeho klienta ovlivňuje mnoho věcí, včetně toho, jak by měli své stránky strukturovat, jaké funkce a prvky by měli na svých stránkách zahrnout a jaké informace by měli zvýraznit.

Řekněme například, že váš klient je návrhář uživatelského rozhraní/UX a chce vytvořit webovou stránku, na které představí své portfolio. S ohledem na to by mohlo mít smysl strukturovat web spíše jako „lookbook“ na rozdíl od běžného webu. Zde je klíčové předvést práci vašeho klienta nápadně a způsobem, který dobře odráží jeho značku.

Zdroj obrázku.

Co když si váš klient chce založit eCommerce obchod? Zde je základním cílem převést zákazníky a prodat produkty, takže je důležité optimalizovat obchod pomocí lepících bannerů, odpočítávačů, odznaků důvěry a dalších.

Máte připravený obsah pro váš web?

Jakmile budete mít jasno v tom, čeho chce váš klient pomocí svých webových stránek dosáhnout, zeptejte se ho na obsah, který na svých stránkách zamýšlí mít. Budou za obsah zodpovědní oni, nebo očekávají, že se jim o copywriting postaráte?

Pokud je to první, požádejte svého klienta, aby přesně potvrdil, kdy vám může předat obsah, aby to nezdržovalo časovou osu výroby. Pokud váš klient potřebuje, abyste mu pomohli s copywritingem, ujistěte se, že přesně rozumíte tónu nebo stylu, kterému fandí, abyste to mohli jasně sdělit copywriterovi, se kterým pracujete.

Má vaše společnost knihu značek zahrnující věci jako barvy a písma?

Bez ohledu na to, zda pro něj aktualizujete stávající web svého klienta nebo zakládáte nový web od nuly, budete chtít využít barvy a písma jejich značky, aby byly webové stránky soudržné se zbytkem jejich značky.

Nyní, pokud má váš klient pouze dvě barvy, které používá na svém logu, a jedno standardní písmo, které používá, je to docela jednoduché. Větší a zavedenější společnosti však mohou mít řadu barev, které používají (pro různé části svého loga, pozadí svého loga) a mohou také používat různá písma (pro záhlaví, hlavní text atd.).

Zdroj obrázku.

Pokud je tomu tak, nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je vyžádat si knihu značek nebo knihu stylů vašeho klienta – měla by obsahovat podrobné informace o všech barvách a písmech, které používá, plus další pokyny pro značku (pokud existují).

Kdy byste chtěli spustit svůj nový web?

Jak již bylo zmíněno dříve, je důležité prodiskutovat časovou osu projektu s vaším klientem, než se pustíte do projektu, zvláště pokud pracujete na více návrzích webových stránek najednou. Pokud nabízíte více revizí, sdílejte mezi každou revizí také potřebnou dobu přípravy.

Zdroj obrázku.

Pokud váš klient spěchá a chce web spustit v krátké době, dobře si rozmyslete, zda se můžete projektu zavázat. Nechcete od svého klienta přijmout projekt a zálohu, jen se musíte napůl vytáhnout. Pokud se chystáte pracovat pozdě v noci, abyste pro něj urychlili projekt svého klienta, zvažte použití nominálního poplatku za rychlejší než obvykle.

Jaký je váš rozpočet na web?

Pro některé webdesignéry a kreativce je těžké se svými klienty probrat téma cen, ale toto je konverzace, které se prostě nemůžete vyhnout. V ideálním případě byste chtěli pracovat s klientem, který respektuje váš rozpočet a nebude přehnaně vyjednávat. To znamená, že pokud jste ve hře nováčci a nemůžete si dovolit být vybíraví, ujistěte se, že máte připraveno několik odpovědí, které můžete vytlouct, když klienti požádají o slevy.

Pokud nakonec nabídnete slevu, ujistěte se, že ze strany vašeho klienta došlo k nějakému kompromisu, aby to nepoškodilo image vaší značky. Můžete například souhlasit s 10% slevou v závislosti na skutečnosti, že projekt bude dokončen za dva týdny (ve srovnání s vaší obvyklou dodací lhůtou jednoho týdne).

Potřebujete pomoci s aktualizací a údržbou vašeho webu?

Pokud váš klient není technologicky zdatný, může vyžadovat vaši pomoc při aktualizaci a údržbě svých webových stránek.

Zdroj obrázku.

To zahrnuje aktualizaci motivů a zásuvných modulů, čas od času přidávání nových funkcí a plánování zálohování. Pokud jste obeznámeni s tímto druhem údržbářských prací, pravděpodobně vám to přijde docela snadné, ale přesto má smysl ujasnit si, zda váš klient potřebuje údržbu, abyste to mohli započítat do rozpočtu.

Číst:  Agentura HubSpot vs. In-House: Klady a zápory

Potřebujete pomoci s blogováním a content marketingem?

Totéž platí zde: pokud váš klient neví, jak se propagovat online, může potřebovat vaši pomoc při psaní blogů a vytváření obsahu pro web. Zatímco někteří návrháři webových stránek se raději zaměřují pouze na design webových stránek, nabídka dalších služeb, jako je obsahový marketing, vám pomůže prodat vaše klienty a generovat vyšší příjmy.

Pamatujte: i když nejste odborníkem na blogování nebo marketing, vždy to můžete zadat externímu poskytovateli digitálního marketingu nebo nezávislému dodavateli. Nejsou to jen návrháři webových stránek a designové agentury, kteří to dělají – mnoho firem zabývajících se SEO a digitálních marketingových agentur také zadává skutečné psaní a produkci obsahu nezávislým dodavatelům.

Jak používat váš webový dotazník: Pokročilé tipy

Na závěr vás provedeme několika pokročilými tipy, které vám pomohou využít váš dotazník efektivněji. Čtěte dále a dozvíte se více.

1. Proveďte svého zákazníka dotazníkem

V ideálním případě byste svému zákazníkovi zaslali dotazník na svůj web, on jej důkladně vyplnil a poslal zpět. Když se podíváte na jejich odpovědi v dotazníku, budete dobře porozumět jejich potřebám a poté můžete pokračovat v projektu.

Bohužel je to skutečný život a musí nastat komplikace. Vašemu klientovi může například trvat věčnost, než odpoví, i když jste ho několikrát pronásledovali. Kromě toho může být váš zákazník ve svých odpovědích vágní a nejednoznačný. Například, pokud váš zákazník jednoduše řekne „Líbí se mi domovská stránka XYZ.com“, aniž by dále rozváděl proč, moc mu to nepomůže.

Sečteno a podtrženo? Mnohem produktivnější a efektivnější je sednout si se svým klientem a projít s ním dotazník na webu.

Tímto způsobem můžete urychlit proces a jemně prozkoumat své klienty, abyste z nich získali důkladnější odpovědi. Zároveň vám to také pomáhá budovat vztah a přimět klienta, aby vám důvěřoval.

2. Nezvyšujte rozpočet příliš brzy

Pokud první věc, na kterou se zeptáte klienta při setkání s ním, je „Jaký je váš rozpočet?“, začíná schůzka na špatnou notu. Přemýšlejte o tom: to vašemu klientovi signalizuje, že to vnímáte čistě jako obchodní příležitost, a může je to automaticky postavit do defenzívy.

Takže místo toho, abyste se hned na začátku ptali na rozpočet klienta, projděte je nejprve dalšími otázkami v dotazníku, abyste si vybudovali vztah. Při procházení dotazníku můžete klientovi také poskytnout další doporučení a postřehy a nadchnout ho pro výsledky, kterých pro něj můžete dosáhnout. Jakmile získáte svého klienta, pak začít mluvit o rozpočtu.

Rychlá strana: Pokud se obáváte plýtvání časem na klienta bez rozpočtu, jednoduchým řešením je přidat do formuláře pro generování potenciálních zákazníků kvalifikační otázku. Zde je příklad:

Tímto způsobem můžete zhruba odhadnout, kolik je váš klient ochoten za projekt zaplatit, a být si jisti, že neštěkáte na špatný strom.

3. Neuspěchejte proces

Obecně platí: čím komplexnější jste na začátku fáze shromažďování informací, tím lépe projekt pravděpodobně dopadne. S ohledem na to neuspěchejte proces, i když váš klient velmi touží začít s redesignem svých webových stránek.

Zde vysvětlete svému klientovi, že design webových stránek je velmi subjektivní a že maso jednoho muže může být pro druhého jedem. Poté je proveďte prostřednictvím svého webového dotazníku podle plánu a položte jim tolik doplňujících otázek, kolik potřebujete, aby se podělili o své preference. Tím zajistíte, že vy a váš klient budete na stejné stránce; také vám to ušetří nespočet revizí.

Poslední slovo k dotazníkům týkajícím se designu webových stránek

Skvělé, dostali jste se až na konec naší příručky týkající se Ultimate Website Design Questionnaire! Zde je stručný přehled otázek, které je třeba položit (také ke stažení ve formátu PDF):

   1. Čím se vaše společnost zabývá?
   2. Kdo je vaše cílové publikum?
   3. Jaký je váš jedinečný návrh prodeje (USP)?
   4. Chcete vylepšit stávající web nebo vytvořit web od začátku?
   5. Chcete, aby byl váš web SEO optimalizován? Máte seznam klíčových slov, na která byste chtěli cílit?
   6. Jaká je adresa URL vašeho stávajícího webu (pokud existuje)? Co se vám líbí a nelíbí na vašem stávajícím webu?
   7. Jaká je adresa URL 2–3 referenčních webových stránek, které se vám líbí? Co se vám na těchto stránkách líbí?
   8. Víte, jakou platformu chcete pro svůj web používat?
   9. Jaké stránky na svém webu potřebujete?
   10. Jaké funkce na svém webu potřebujete?
   11. Jaký je základní cíl vašeho webu?
   12. Máte připravený obsah pro váš web?
   13. Má vaše společnost knihu značek zahrnující věci jako barvy a písma?
   14. Kdy byste chtěli spustit svůj nový web?
   15. Jaký je váš rozpočet na web?
   16. Potřebujete pomoci s aktualizací a údržbou vašeho webu?
   17. Potřebujete pomoci s blogováním a content marketingem?

A zde je několik pokročilých pro-tipů, které je třeba mít na paměti: proveďte svého zákazníka dotazníkem, nenechte jeho vyplnění na něm, neptejte se ho na jeho rozpočet příliš brzy a proces neuspěchejte.

Dobře, nyní jste dobře vybaveni k tomu, abyste porozuměli preferencím svých klientů a vytvořili webové stránky, které dokonale padnou jejich slipům. Plnou parou vpřed!