Už léta nám lékaři a vědci říkají, že naše chytré telefony jsou skutečné nádoba na choroboplodné zárodky všeho druhu. Celé roky jsme dělali, že tyto náznaky neslyšíme, protože přeci jen nosit v kapse pár miliard bakterií a různých mikroorganismů nebyl problém. Přehnaná hygiena je pak ostatními lékaři a vědci považována za stejně nebezpečnou jako její nedostatek, protože „poflakování“ s patogeny posiluje naši imunitní obranu: pokud je znáte, víte, jak s nimi bojovat.
S pandemií Covid-19 se vše změnilo: než bylo lékařům jasné (a chvíli to trvalo), že se virus přenáší hlavně dýchacími cestami, bylo jim doporučeno často dezinfikovat běžně používané předměty, včetně chytrých telefonů. osvojili si nový zvyk, který nadále přenášejí.
Proto v posledních dvou letech došlo k rozmachu UV dezinfekčních prostředků pro chytré telefony: malá pouzdra, do kterých vložíte telefon, abyste jeho povrch vystavili bombardování sterilizačními UV paprsky. Zde se dozvíte, jak tyto položky fungují a zda jsou skutečně tak užitečné, jak tvrdí jejich prodejci.
UV záření proti mikroorganismům
To, že UV paprsky jsou účinné proti mikroorganismům, věda ví už asi 150 let a ty pro chytré telefony jsou jen nejnovější mezi sterilizátory, které člověk vynalezl k dezinfekci předmětů.
Stačí jít k holiči a podívat se na další příklad: nůžky, hřebeny a břitvy jsou umístěny uvnitř malé krabice a vystaveny zvláštnímu fialovému světlu. To je UV sterilizátor
Dalším příkladem jsou UV sterilizátory pro nadzemní bazény. Tyto bazény jsou malé, obsahují relativně málo vody a jsou celý den vystaveny slunečnímu záření. Nic lepšího pro bakterie a především pro jednobuněčné řasy, které rychle kolonizují tyto malé vodní plochy. Řešení spočívá v průchodu bazénové vody jakousi fontánkou, uvnitř které je výkonná UV lampa. A funguje to.
Moderní maminky se tedy jistě alespoň jednou setkaly UV sterilizátor na lahve a dudlíky: ročně se jich prodají miliony.
O tom, že ultrafialové paprsky (zejména paprsky) nebylo mnoho pochybností a již dlouho UV-C) jsou schopné zabíjet bakterie, plísně a viry. Existuje dokonce průmyslová metoda jejich použití, nazvaná „Ultrafialové germicidní ozařování“(UVGI), velmi běžné v kuchyních a potravinářském průmyslu.
UV-C paprsky jsou ty s nejnižší vlnovou délkou (100-280 nanometrů) a jsou špatné, opravdu velmi špatné pro vaše zdraví: proto dlouhodobé vystavování se letnímu slunci koreluje se vznikem kožních nádorů. Ze stejného důvodu byly vynalezeny sluneční brýle s UV filtry.
Tyto UV paprsky mají totiž schopnost modifikovat DNA ozářených mikroorganismů, a protože viry jsou vlastně kusy DNA bloudící vzduchem, UV-C záření je účinné i proti nim.
UV dezinfekční prostředky pro chytré telefony: fungují?
Od teorie k praxi: pokud jsou UV paprsky účinné proti bakteriím, bakteriím a virům, platí totéž pro UV dezinfekční prostředky pro chytré telefony? Mohou tyto předměty účinně sterilizovat telefony? Odpověď je ano, pokud jsou použity správně.
Aby mělo UV záření účinek, musí patogeny zasáhnout několik minut a doba trvání germicidního ošetření se liší v závislosti na výkonu lampy: čím více UV-C paprsků je emitováno, tím méně času bude trvat dezinfekce předmětu. To je důvod, proč jsou některé lampy účinné po 5 minutách, zatímco jiné až po 10 a více minutách.
Skutečná otázka, kterou je třeba si položit, je spíše jiná: je lepší mít UV dezinfekční prostředek nebo ten starý dobrý hadřík namočený v alkoholu? Obě metody mají svá pro a proti.
UV sanitizéry jsou velmi pohodlné, protože nevyžadují aktivní zásah uživatele: stačí do nich vložit telefon, zavřít a zapnout. Nehrozí vám všude rozlití alkoholu, vaše ruce nejsou napuštěné velmi silným zápachem dezinfekce.
Na druhou stranu však hadřík s alkoholem nejen dezinfikuje, ale také čistí: odstraňuje otisky prstů, odtahuje částečky nečistot a sahá dostatečně hluboko i do rohů a drobných prasklin a škrábanců na skle. Na druhé straně UV dezinfekční prostředek je účinný pouze na oblasti skutečně zasažené UV zářením, takže pokud existují „stínové“ oblasti, nebudou dezinfikovány.
Na závěr varování: UV paprsky jsou škodlivé nejen pro lidi a choroboplodné zárodky, ale také pro některé druhy plastů a pryže. Z dlouhodobého hlediska by tedy mohly poškodit těsnění telefonu, pokud by mírně vyčnívala a byla zasažena UV-C světelným paprskem.
Od společnosti Cultur-e