Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Watson, superpočítač IBM, který čte rentgenové záření

Watson, superpočítač IBM, který čte rentgenové záření

THE velká data vstupují s velkou pompou do světa zdravotnictví a medicíny. Díky Watson, superpočítač vyvinutý společností IBM již nějakou dobu při hledání nového „zaměstnání“. Poté, co se zdánlivou lehkostí porazil lidské protivníky v televizním kvízovém pořadu Jeopardy a poté, co se oddal cloudu, zdá se, že Watson chce vzít „diplom“ z medicíny se specializací na radiografii. V rámci experimentálního projektu realizovaného s Vídeňskou univerzitou začala umělá inteligence vyvinutá IBM zkoumat rentgenové snímky a další diagnostické testytak podpořit aktivitu lékařů a sester v jejich každodenním „boji“ o záchranu lidských životů.

Dr. Watsone

Díky nové umělé inteligenci byly vyvinuty algoritmy ad hoc ve spolupráci s několika evropskými výzkumnými centry (jako je výzkumné centrum IBM v Curychu a laboratoře Vídeňské univerzity) je nyní Watson „obdarován“ smyslem pro zrak. Superpočítač IBM je schopen rozlišit okraje objektů nebo tkání, a proto může „pochopit“ rozdíl mezi dvěma objekty, jedinou čárou na výkresu nebo rozdílem mezi dvěma tkáněmi v rentgenovém záření.

Jak doktor Watson pracuje

Síla superpočítače IBM nespočívá pouze v algoritmech navržených a zdokonalených evropskými inženýry. Watson má ve skutečnosti k dispozici rozsáhlou sbírku zdravotních údajů (a lékařských záznamů), na které se může odvolávat, aby mohl porovnávat nově pořízené rentgenové snímky a být schopen rozlišovat mezi zdravou tkání a nemocnou tkání. Zásadní pomůcka pro každého, kdo pracuje v lékařské oblasti a musí se denně potýkat se stovkami rentgenových snímků: Watson dokáže ulehčit práci lékařů a rentgenografů a „zvýraznit“ pouze případy, které považuje za nejzávažnější.

Číst:  Instagram, osobní, obchodní nebo účet tvůrce, který si vybrat, vlastnosti a rozdíly

Technologie potenciálně přístupná komukoli. K výslechu umělé inteligence superpočítače IBM vlastně stačí běžný osobní počítač připojený k internetu, díky kterému můžete diagnostické testy odeslat Watsonovi a čekat na zprávu.

Stáž

Projekt realizovaný IBM je stále ve velmi raných fázích vývoje, ale Watson již prokazuje své „know-how“ s medicínou. Podle inženýrů a techniků IBM zapojených do tohoto projektu má superpočítač nepříliš vysokou chybovost: v 80 % případů je schopen identifikovat nemocné tkáně a „nahlásit“ je lékařům na oddělení. A díky neustále aktualizované a rozšiřující se databázi Watson zdokonaluje své diagnostické schopnosti a identifikaci nemocné tkáně pomocí rentgenových snímků a dalších diagnostických testů. V paralele s univerzitní kariérou lékaře by se dalo říci, že Watson je uprostřed své školicí stáže.

Watsonova budoucnost

Rentgenové snímky a diagnostické testy pro léčbu nádorů jsou pouze první z lékařských oborů, ve kterých chce IBM svůj superpočítač využít. Podle harmonogramu vypracovaného americkým IT gigantem by měl Watson začít analyzovat echokardiogramy do roku 2017 a identifikovat poruchy, které je obtížné najít pouhým okem.

Hluboké učení

Na základě Watsonových kognitivních schopností – přítomných i budoucích – najdeme t. zv hluboké učení. Jedná se o obor informačních technologií a umělé inteligence v plném rozvoji, který by měl v nepříliš vzdálené budoucnosti umožnit vybavit počítače a superpočítače vlastní „inteligencí“ a bystrostí. The hluboké učení uchýlí se k rozsáhlé umělé neuronové sítě analyzovat informace přítomné v různých archivech v cloudu (tedy velká data), abychom byli schopni porozumět – možná v širších pojmech – fungování lidského mozku a analyzovat okolní realitu jako člověk.

Číst:  Web aplikace Bitcoin Prime

IBM patří díky Watsonu mezi nejaktivnější společnosti v oboru hluboké učení, ale není to jediné. Pokud je americký IT gigant zapojen do projektů na léčbu vzácných onemocnění, zdá se, že Facebook a Google se více zajímají o analýzu přirozených jazyků. Odvětví, jak si lze snadno představit, se stále velmi velkými maržemi pro růst, ve kterém chtějí IBM a Watson hrát prvořadou roli.

Od společnosti Cultur-e