Zpeněžujte své Blogy a Gadgety: Tipy pro Experty na SEO, Sociální Sítě a Affiliate Marketing

Životopis Larryho Teslera

Životopis Larryho Teslera

“Na rozdíl od mnoha lidí, když udělám chybu při kopírování a vkládání, nemám za to nikoho jiného než sebe.” Určitě a Larry Tesler, který tuto frázi často a rád opakoval, nebyla nouze o ironii. A důvod se snadno řekne: byl to právě on, kdo na přelomu 70. let minulého století vynalezl příkazy „Kopírovat“, „Vyjmout“ a „Vložit“, a usnadnil tak život miliardám lidí, kteří používají počítače každý den..

Tato série příkazů byla poprvé vložena do textového editoru, který vytvořil sám Tesler ve spolupráci s Timem Mottem. Byl zavolán Cikánská a poprvé umožnil uživatelům formátovat text (tučným písmem, kurzívou a podtržením), přenášet celé odstavce textu z jednoho místa na druhé v dokumentu a přesně kopírovat nebo vyjímat slova a vkládat je do jiné umístění.

Nutno však říci, že Tesler zasáhl do světa výpočetní techniky mnohem výrazněji, než by se mohlo zdát. Během své kariéry hpracoval pro Xerox PARC, Apple, Amazon a Yahoo!, zabývající se především programováním a vývojem softwaru, ale nejen. Vynálezce kopírování a vkládání ve skutečnosti také vynikl svým přínosem k vývoji protokolu Ethernet aa „uživatelsky přívětivý“ přístup k uživatelskému rozhraní (zdá se, že tento, nyní hojně používaný výraz, použil poprvé právě on).

Kdo byl Larry Tesler?

Larry Tesler se narodil v New Yorku 24. dubna 1945 a zemřel v Portola Valley (Kalifornie) 20. února 2020. Byl průkopníkem informačních technologií. Po absolvování “Bronx High School of Science” v roce 1961 ano ve věku 16 let se zapsal na Stanford ke studiu informatikypromoval v oboru matematika v roce 1965. V průběhu své kariéry, jak již bylo zmíněno, pracoval pro Xerox’s Palo Alto Resear Center, Apple, Amazon a Yahoo!.

Číst:  Vzdálená pomoc ve Windows a macOS: jak to funguje

V průběhu let se Tesler etabloval jako jeden z předních odborníků na uživatelské rozhraní A uživatelská zkušenost celého Silicon Valley, spolupracující s různými společnostmi na zdokonalování rozhraní jejich softwaru nebo jejich webových portálů. Kromě toho byl Tesler jedním z hlavních představitelů takzvané „kontrakultury“ a hnutí „Free Speech“, které mezi 60. a 70. léty mělo ve Spojených státech obrovské množství fanoušků. Postavil se například proti vietnamské válce a zúčastnil se “Midpeninsula Free University”, kde se pořádaly počítačové kurzy s poněkud zvláštními názvy (“Jak ukončit monopol IBM”, “Počítače nyní” a “Prokrastinace”).

Příchod do Xerox PARC a „user-friendly“ přístup

Po práci na Stanfordská laboratoř umělé inteligence (opuštěný, protože to bylo považováno za téma, které by v 70. letech nemělo žádný dopad) a se svou dcerou se trochu toulal po Spojených státech, našel Tesler práci ve výzkumném středisku Palo Alto v Palo Alto. Zde se dělí mezi dvě pracovní skupiny: theSkupina kancelářských systémů a Skupina pro výzkum učenípracující na aplikacích, které by v 70. letech způsobily revoluci v informačních technologiích.

Ve skutečnosti byl v té době PARC společnosti Xerox nejpokročilejší počítačová výzkumná laboratoř na světě. Byly zde vyvinuty první programy vybavené grafickým rozhraním a osobními počítači vybavenými myší, čímž výrazně přispěly k rozvoji informačních technologií, jak je známe dnes. Zejména v prvních měsících v PARC Tesler pracuje na textový procesor Cikánská a první dynamický, objektově orientovaný programovací jazyk Pokec. Ze spolupráce s Timem Mottem se zrodilo několik nápadů, které budou převzaty v následujících letech, kdy se definitivně ujalo grafické rozhraní pro operační systém a programy a nahradilo rozhraní příkazové řádky. Mimo jiné zmíněná funkce vyjmout/kopírovat a vložit, která umožňovala snadnou správu celých odstavců textu.

Číst:  Jednotky NVMe, co jsou a k čemu jsou

Myš vyvinutá společností Xerox

Zároveň Tesler spolupracuje s Adele Goldberg, Douglasem Fairbairnem a dalšími Vývoj NoteTaker, přenosný počítačový systém (samozřejmě pro polovinu 70. let, vzhledem k tomu, že vážil 16 kilogramů), který se dal použít i v „nepříliš prostorných“ prostředích, jako je kabina letadla. Během tohoto období Tesler přistoupil k návrhu hardwaru, spolupracoval na vytvoření protokolu Ethernet a fyzického rozhraní (aby se řeklo ethernetových portů).

Jak léta plynula, grafických rozhraní, na kterých Tesler pracuje stále více se podobají těm, které používáme dnes. Tak nakonec přitahují pozornost skupiny mladých počítačových vědců, kteří v těch letech vytvářejí „IT startup“ v Cupertinu v Kalifornii. Jde o Steva Jobse, Steva Wozniaka a první skupinu zaměstnanců Applu. Jobs a Wozniak navštívili kanceláře Xerox PARC při dvou příležitostech a za pomoci samotného Teslera se seznámili s tajemstvím a fungováním Xerox Alto, prvního osobního počítače vybaveného grafickým rozhraním a periferiemi, jako je myš.

Přechod k Applu

Apple Newtony

Setkání s Jobsem zažehne jiskru v Teslerovi, který se rozhodne přijmout nabídku zakladatele Applu a přestěhuje se do Cupertina. Vynálezce copy and paste zde působil od června 1980 až do roku 1996 na různých pozicích. Zpočátku se zabývá vývojem Apple Lisa, ale ve svých 16 letech v domě nakousnutého jablka se zabývá nejrozmanitějšími projekty. Vytvořte například Object Pascal, objektově orientovanou verzi slavného programovacího jazyka; od roku 1990 byl postaven do čela skupiny, která navrhla Apple Newton, první skutečný tablet cupertinské společnosti (i když se v té době těmto zařízením říkalo „digitální osobní asistenti“).

Číst:  Životopis Guy Kawasaki

Život po Applu

Od roku 1997 se Tesler věnoval některým osobním projektům a vytvářel různé programovací jazyky pro „vzdělávací“ účely. V roce 2001 přišel hovor z Amazonu kde byl po několika měsících práce povýšen na viceprezidenta „Shopping Experience“. Jeho úkolem je zdokonalit uživatelské rozhraní e-commerce portálu, aby uživatelská zkušenost byla co nejjednodušší a intuitivní. V roce 2005 opustil Amazon a přestěhoval se do Yahoo!, kde by byl zodpovědný za zlepšování uživatelské zkušenosti různých portálů skupiny. Tesler se však domnívá, že společnost má příliš mnoho „konkurenčních“ produktů a v roce 2008 končí.

Od této chvíle bude vynálezce kopírování a vkládání pracovat jako soukromý konzultant pro různé společnosti a společnosti ze Silicon Valley a pomáhat jim zlepšovat uživatelské rozhraní jejich programů a platforem.

3. března 2020

Od společnosti Cultur-e