Dlouho očekávaná a pravděpodobně odkládaná rekonstrukce. A právě z tohoto důvodu je to stále více nezbytné: konkurence ze strany nejpřímějších protivníků a služeb pro rychlé zasílání zpráv, které jsou stejně agresivní jako „všezahrnující“, konečně přiměla Google k hluboce obnovit Gmail, její emailová služba a „vstupní portál“ do světa jejích služeb. A to, co bylo původně oznámeno jako prosté „občerstvení“ diktované designem Metro, se místo toho ukázalo jako hluboká renovace.
Gmail nejen mění své rozhraní (aniž by opustil linearitu a jednoduchost, které jej vždy charakterizovaly), ale přidává funkce, které jej ještě více chytrý a efektivnější, jak na osobní, tak na profesionální úrovni. Mezi koncem dubna a začátkem května 2018 bylo představeno mnoho inovací Gmailu: od inteligentní upozornění pro reakci na odeslané nebo přijaté e-maily na e-mail v důvěrném režimukterá chrání obsah odesílaných zpráv.
Mezi těmito dvěma „extrémy“ najdeme spoustu nových funkcí, které ve skutečnosti „převozují“ Gmail směrem k závěrečné části tohoto desetiletí a k začátku příštího. Období, které slibuje, že bude poměrně složité, a Google rozhodně nechce zůstat nepřipravený: z tohoto důvodu se kolem Mountain View rozhodli přepracovat svou vlajkovou loď (po vyhledávači, samozřejmě), poskytnout jí rozhraní a nové špičkové funkce.
Jak funguje důvěrný režim Gmailu
Nejzajímavější – a očekávanou – novinkou nového Gmailu je bezesporu vyhrazený režim. Díky této nové sadě možností budou uživatelé moci pokročilým způsobem spravovat soukromí a dobu čtení každé zprávy, aby lépe chránili obsah a přílohy.
Chcete-li aktivovat soukromý režim, musíte nejprve vytvořit novou e-mailovou zprávu a počkat, až se otevře okno „obvyklé“: všimnete si, že se napravo od tlačítka „Odeslat“ objeví nové ikony. Zatlačením na visací zámek s časovač: kliknutím na něj si můžete vybrat, kolik času bude mít příjemce na přečtení, nastavit heslo pro přístup ke zprávě (jakási dvoufaktorová autentizace pro každý e-mail), kterou obdržíte prostřednictvím SMS nebo zrušit přístup do konverzace .
Po odeslání příjemci neobdrží e-mail, ale odkaz, který umožní přístup k načasované zprávě: jakmile vyprší lhůta, e-mail a vše, co obsahuje (text, obrázky a přílohy), se samy zničí a bude navždy ztracen.
Jak funguje odložení Gmailu
Gmail vám to ve svém novém funkčním a grafickém hávu umožňuje odložit příjem již přijatých zpráv. Jedná se o takzvanou funkci podřimovat (název, který evokuje stejnojmenné tlačítko budíku), zavedené, aby to uživatelům usnadnilodoručená pošta vždy plná. Aktivujte jej podřimovat, je naopak extrémně jednoduchý: stačí najet kurzorem myši na „inkriminovanou“ zprávu a úplně vpravo kliknout na ikonu ve tvaru hodin. Objeví se malá nabídka, ze které můžete vybrat datum (o několik hodin později, další den nebo sedm dní později), kdy chcete zprávu znovu přijmout, v naději, že jí budete moci věnovat více pozornosti.
Jak fungují chytrá odpověď služby Gmail
Již v loňském roce byla představena v aplikaci pro Android chytrá odpověď jsou bohové velmi krátké „kontextové“ odpovědi které Gmail uživatelům zpřístupňuje, aby mohli reagovat co nejrychleji. Po naskenování a analýze významu přijatého e-mailu poskytnou algoritmy umělé inteligence příjemci několik možných odpovědí: stačí kliknout na jedno z tlačítek a odeslat předem zabalenou, ale dokonale tematickou zprávu.
Jak fungují chytrá upozornění Gmailu
Aby e-maily nezůstaly zapomenuté, zavedl Google také řadu inteligentních upozornění, která uživateli připomenou práci, která zůstala „nevyřízená“. Několik dní po obdržení, a upozornění oranžová s textem „Přijato před 3 dny. Odpovědět?“ nebo „Odesláno před 7 dny. Zkusit znovu?“.
Nové funkce proti phishingu
Ve snaze čelit největšímu nebezpečí pro e-mailové služby Google zavádí nové bezpečnostní funkce zaměřené na boj proti šíření phishingu a online podvodů. U zpráv, které umělá inteligence Google považuje za podezřelé, se zobrazí červený banner, který uživatele upozorní na možné nebezpečí, které jim hrozí: bude pak na příjemci, aby se rozhodl, zda bude pokračovat, otevřít přílohy nebo odpovědět na zprávu, nebo zda bude trvale zahodit přijatý e-mail.
Gmail offline režim
Aby měli uživatelé, kteří Gmail používají k práci a jsou stále na cestách, přínos, přidal Google nový offline režim. Uživatelské rozhraní zůstává stejné, majitel poštovní schránky může provádět všechny změny, které chce: vyhazovat zprávy do koše, odesílat odpovědi, vytvářet nové e-maily. Ve chvíli, kdy se znovu připojíte k internetu, Gmail automaticky synchronizuje všechny prováděné činnosti, odesílání a mazání zpráv.
Režim náhledu pro přílohy
Při prvním „spuštění“ nové verze Gmailu si uživatel bude muset vybrat mezi třemi různými režimy zobrazení doručené pošty: Výchozí, Normální nebo Kompaktní. Výběrem prvního ze tří se uživatelské rozhraní oproti minulosti trochu změní a poskytne více prostoru přílohám. Ve skutečnosti, pokud e-mail obsahuje dokumenty nebo fotografie, zobrazí se přímo v „příslušném řádku“: stačí na ně kliknout a zobrazit náhled přílohy, aniž byste museli ztrácet čas jejich hledáním ve zprávě.
Jak okamžitě aktivovat novou verzi Gmailu
Se stovkami milionů aktivních uživatelů po celém světě Google postupně uvolňuje novou verzi Gmailu. A to neznamená, že se aktivuje automaticky. Chcete-li nový Gmail používat okamžitě, musíte kliknout na tlačítko Nastavení (ikona ozubeného kola vpravo nahoře) a zkontrolovat, že v horní části nabídky je položka „Vyzkoušejte nový GmailPokud ano, klikněte na něj a počkejte, až se nové rozhraní načte.
27. dubna 2018
Od společnosti Cultur-e